Results


Information


Team Documents


    Recent & Upcoming Meets


    Andrew Girls Invite 2019

    04/06/2019

    Andrew High School - Tinley Park, IL -- Andrew (IL) High School Stadium




    Andrew High School Girl’s Track Invitational

    April 6, 2019

     

    Participating Schools

    --- Argo, Bremen, U of C Lab School, Hinsdale South, Marist, Oak Lawn, Reavis, Rich East, Romeoville, Sandburg, Tinley Park, and Andrew

     

    Start time

    ---Field events finals will start at 10:00 AM

    ---NOTE: The F/S 3200-m. run will start at 10:05 A.M.

    ---Running events finals will start at 10:30 A.M.

    Athletic Limitations

    For both the Varsity and the Freshman/Sophomore levels in this meet---you may enter 2 athletes for each individual event and 1 relay team for the relay events.

    Limitation change!

    A F/S athlete may only participate on one level (either Varsity only or F/S only) Please remind your athletes of the uniform rules.

    Entries

    ---We will seed the meet using the times or distances that you submit.  Please use SteepleWeb (http://www.steepleweb.com/meet/10863)  to enter your seed times by Wednesday, April 3 by 4pm. (Information on entering seed times is included).  All races will be FINALS run against time. Please report accurate (or best guess) seed times and distances to insure the best possible athletes are in the proper races and flights.

    ---You will NOT be able to add athletes the day of the meet – substitutions will not be reseeded.

     

    Scratches and substitutions

    ---When you arrive, please scratch athletes and make substitutions in the press box – no additions

    Awards To be picked up after the meet)

    ---Awards for 1st-5th place

    ---Team plaques for 1st place will be awarded for Both varsity and F/S levels.

    ---Ties in events will split the points and then flip for the award

    ---If there is a tie for the Final Team score, then the tie will be broken by the number of first place finishes.

    Meet Results

    ---Results will be faxed out to the schools after the meet.  If you would like to have a copy of the results faxed out to a different fax---please make sure you give me the number that you would like the fax to go to.  

    Scoring

    ---All events scoring---10-8-6-4-2-1

    Concession Stand

    ---The Andrew HS Booster Club will have a concession stand open for all of the athletes and fans.

    Field Events  (Begin at 10:00 A.M.)

    High Jump  (5 alive)

    Flight 1  Frosh/Soph.  (starting height---4’0)

    Flight 2  Varsity (starting height---4’2”)

     

    Long Jump  (Open Board for all jumpers.  Each jumper will get 3 jumps and no finals.  Jumpers need to get their jumps in by 11:30 A.M.)

     

    Triple Jump  - after long jump - (Open Board for all jumpers.  Each jumper will get 3 jumps and no finals. Jumpers need to get their jumps in by 2:00 p.m.) Check runways to see if both can run at the same time

     

    Shot put  

    1st: Varsity - 2 flights - (3 throws and no finals)

    2nd: Frosh/Soph. – 2 flights - (3 throws and no finals)

     

    Discus  

    1st: Frosh/Soph. – 2 flights - (3 throws and no finals)

    2nd: Varsity – 2 flights - (3 throws and no finals)

    No Pole Vault

     

    Running Events (Begin at 10:30) (F/S 3200-m. at 10:05)



    4x800 m. Relay

      1. F/S Level
      2. Varsity Level

     

    4x100 m. Relay

    1. F/S Level
    2. Varsity Level

     

    3200 m. Run

    1. F/S Level (run at 10:05 AM)
    2. Varsity level

     

    100 m. Hurdles Finals

    1. F/S Level
    2. Varsity Level

     

    100 m. Dash Finals

    1. F/S Level
    2. Varsity Level

     

    800 m. Run

     

    • F/S Level
    • Varsity Level

     

     

    4x200 m. Relay

    1. F/S Level
    2. Varsity Level

     

    400 m. Dash 2

    1. F/S Level
    2. Varsity Level

     

    300 m. Low Hurdles

    1. F/S Level
    2. Varsity Level

     

    1600 m. Run

    1. F/S Level
    2. Varsity Level

     

    200 m. Dash Finals

    1. F/S Level
    2. Varsity Level

    4x400 m. Relay

    1. F/S Level
    2. Varsity Level

     

    Meet Workers

    Shot put---U of C Lab/Bremen

    Discus---Argo/Oak Lawn

    High Jump---Tinley Park/Hinsdale South

    Long Jump---Reavis/Rich East

    Triple Jump---Romeoville/Marist

     

    Timers

    Finish Line Judge--- Andrew

     

    • Andrew
    • Andrew
    • Sandburg
    • Andrew
    • Andrew
    • Andrew

     

    Exchange Zone Judges (Coaches whenever possible)

    4X100 m. Relay   (all red to red)

      1. Hinsdale/Andrew
      2. Tinley Park/Romeoville
      3. Rich East/Marist

     

    4X200 m. Relay

      1. U of C//Reavis  (yellow to yellow)
      2. Starter and finish line judge  (yellow to yellow)
      3. Marist/Tinley Park  (red to red)

     

    If you have questions—please feel free to contact me at either kmckeown@d230.org or our athletic school phone (780-342-5838).

    Good luck to you and your team this season, and we are looking forward to a good meet.

     

    Related News